Životní pojištění - zbytečný výmysl nebo nezbytnost?

Životní pojištění - zbytečný výmysl nebo nezbytnost?

Životní pojištění je jedním z nejvíce polemizovaných finančních produktů. Svůj účel totiž plní jen pro někoho. Velmi často je toto pojištění nabízeno při uzavírání úrazového pojištění nebo investičního spoření, jaké má ovšem výhody a nevýhody?

Lze si snadno uvést příklady, komu se takové pojištění vyplatí. V případě, že je dotyčný samotář, který nemá rodinu ani blízké příbuzné, tak je životní pojištění zcela zbytečné, jelikož není žádných pozůstalých, kterým by bylo možné částku převést.

Téměř stejná situace se týká mladých a svobodných lidí, kteří rodinu sice mají, ale jejich životní styl není vystaven žádným rizikům, v takových případech by mohlo životní pojištění znamenat pouze utrácení peněz, které by bylo možné jinak investovat mnohem lépe.

Zcela jiné hledisko přichází pokud jsme živiteli rodiny, která je na nás závislá. V takovém případě je třeba si představit situaci, jak by na tom byla rodina po naší smrti. Hraje zde velkou roli zodpovědnost, především tehdy, když vykonáváme nebezpečné zaměstnání, u kterého může velmi snadno dojít k fatálnímu úrazu.

Zabezpečení rodiny je důležité, ikdyž by byla výsledná částka nižší, tak je třeba myslet na pozůstalé, kteří by měli po naší smrti alespoň základní finanční jistotu. Životní pojištění počítají s tím, že může dojít k dožití. Tedy k tomu, že pojištěnec nezemře úrazem, ale přirozenou smrtí. V takovém případě se pozůstalým vyplácí částka, která byla za celé roky našetřena.

U životního pojištění je také třeba myslet na jeho výši, tedy jestli se vůbec vyplatí ho uzavírat, když by byla finální částka natolik malá, že by nedokázala nikoho zabezpečit. Samotné využití je tedy velmi individuální a je pouze na každém z nás, jak se k němu postavíme. V případě, že se pro něj rozhodneme, tak je vhodné zjistit, zda-li nemůže být součástí nějakého pojištění, které už máme, například úrazové nebo investiční.

Pokud chcete vědět, jak správně zacházet se svymi financemi, vyplatí se vám rozpočet domácnosti. Můžete tak využít mojí kalkulačky rozpočtu domácnosti. Zjistíte tak, kolik můžete investovat do svého zdraví.

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů

Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů